Mikołajkowa Strefa Radości

Świąteczna Kraina Chemii w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym

1 grudnia w PPN-T odbędzie się Mikołajkowa Strefa Radości - Świąteczna Kraina Chemii. Sponsor Generalny: Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Organizatorami wydarzenia są: Miasto Puławy, Puławski Park Naukowo-Technologiczny, Uniwersytet Dziecięcy UMCS.

Tego dnia odbędzie się wykład oraz warsztaty dla szkolnych grup zorganizowanych. Zajęcia przeprowadzone będą przez Mikołajkowych Naukowców UMCS. Młodzi słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego będą mogli zobaczyć wiele atrakcji. Wykład w tym dniu poprowadzi mgr Anna Bukowska założycielka i koordynatorka Uniwersytetu Dziecięcego UMCS i zapyta w nim "Dlaczego nie można jeść suchego lodu?"

Ponadto przeprowadzone będą mikołajkowe warsztaty:

  1. "W świecie polimerów" naukowe warsztaty chemiczne - podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z pojęciami związanymi z polimerami, poznają właściwości, zalety i wady polimerów, zwrócimy uwagę na aspekty związane z ochroną środowiska oraz samodzielnie wytworzą ciecz superlepką, będącą  usieciowanym polimerem alkoholu poliwinylowego i kwasu borowego. Wytworzony polimer jest doskonałym narzędziem do rozwijania zdolności zapamiętywania, kreatywności i motoryki małej, niezbędnych do nauki,  w tym nauki pisania, matematyki, czytania. Przygotowany przez dzieci polimer będzie wykorzystywany przez nie również w domu i w szkole. - mgr Anna Bukowska, Uniwersytet Dziecięcy UMCS.
  2. Warsztaty chemiczno-artystyczne - uczestnicy wykonają eksperyment chemiczny - na tkaninie ekologicznych toreb na zakupy, pod wpływem odczynnika chemicznego, odkryją logo Grupy Azoty ZA Puławy S.A. napisane niewidzialnym atramentem syntetycznym, następnie  uczestnicy warsztatów ozdobią torby motywami świątecznymi i roślinnymi, następnie zabiorą torby do wielokrotnego użytku w życiu codziennym. - mgr Edyta Tylega.
  3. Naukowe warsztaty "Jak zwierzęta szykują się do świąt" - uczestnicy warsztatów zapoznają się ze zwyczajami zwierząt z różnych stref geograficznych, związanymi z nadejściem zimy oraz z ciekawymi faktami dotyczącymi ochrony środowiska i zwierząt. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć liczne wypchane eksponaty zwierząt, które uległy nieszczęśliwym wypadkom i obecnie służą jako materiał dydaktyczny. - dr Jacek Chobotow, Wydział Biologii i Biotechnologii UMCS.
  4. Warsztaty plastyczne "Świąteczne ozdoby z logo Grupy Azoty ZA Puławy S.A." - uczestnicy warsztatów wykonają świąteczne ozdoby z ekologicznych materiałów, jednym z elementów będzie logo ZA Puławy. Warsztaty rozwijają zdolności manualne, kreatywność, koncentracji uwagi, umiejętności plastyczne i współpracy w grupie. - lic. Ida Tylega, studentka KUL.

Warsztaty będą okazją do pokazania wagi ochrony środowiska i społecznej odpowiedzialności biznesu.

Uczestnikom zostaną wręczone smakołyki i podarunki, których sponsorem jest Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.